Tarnów przeciwko mowie nienawiści na murach

W ramach projektu „MEZUZA” realizowanego przez Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie została przeprowadzony monitoring mowy nienawiści na tarnowskich ulicach.

Akcję nadzoruje Fundacja „Antyschematy 2” – Partner projektu MEZUZA odpowiedzialny za koordynację wolontariatu. W czasie wakacji wolontariusze pod opieką Tomasza Malca i Małgorzaty Mariowskiej prowadzili monitoring mowy nienawiści na tarnowskich ulicach – godzinami przemierzali miasto w poszukiwaniu antysemickich napisów.  Wolontariusze utworzyli wirtualną mapę google, na którą nanieśli już ponad 50 napisów. Pierwszych kilkanaście napisów zostało już zamalowanych. Ku radości organizatorów w akcję włączyli się właściciele sklepów i budynków, na których znajdowały się napisy – przekazując wolontariuszom farby do ich zamalowania. Działania wolontariuszy ubezpiecza tarnowska policja.

Mapa napisów związanych z mową nienawiści jest dostępna na fanpage’u Fundacji AntySchematy 2. Każdy kto zauważy podobne hasła może to zgłosić pod adresem mailowym [email protected].

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG

antyschematy2

 

Autor:
Fundacja AntySchematy 2
Źródło:
http://www.e-mezuza.pl/